OWŁADNIĘCI PRZEZ BOGÓW. FESTIWAL WEGETARIAŃSKI W TAJLANDII – wernisaż wystawy

3.12.2019, 18:00

We wtorek, 3 grudnia, zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Bartka Rubika „Owładnięci przez bogów. Festiwal Wegetariański w Tajlandii”.

Festiwal Dziewięciu Bogów-Cesarzy znany również jako Festiwal Wegetariański to fascynujące święto taoistyczne obchodzone każdego roku przez chińską społeczność na wyspie Phuket w Tajlandii. Wyznawcy wierzą, że podczas trwającego dziewięć dni festiwalu bogowie schodzą na ziemię. Wybrana grupa uczestników zwanych mah-song („konie bogów”) przestrzega ścisłej wegetariańskiej diety oraz wprowadza się w trans, by w ten sposób zaprosić duchy bogów do zawładnięcia swoimi ciałami. Będąc w transie dokonują oni rytuałów samookaleczenia – przekłuwają policzki mieczami, chodzą po rozżarzonych węglach i wspinają się po drabinach wykonanych z ostrzy noża. Poprzez te praktyki oddają oni cześć bóstwom i zaskarbiają ich przychylność dla swoich rodzin i społeczności.

Bartek Rubik – fotograf dokumentujący święta, festiwale, ceremonie i rytuały w rożnych zakątkach świata, szczególnie zainteresowany kulturą ludów rdzennej. Miłośnik wielodniowych wysokogórskich trekkingów. Z aparatem i plecakiem odwiedził ponad 80 krajów na pięciu kontynentach. Najchętniej wraca w Andy, Himalaje, do Indii oraz Etiopii.

Kuratorka wystawy: Karolina Krzywicka