Orientuj się w przekładzie: INDIE

8.10.2019, 18:00
WSTĘP: wolny

„Orientuj się w przekładzie: Indie” to pierwsze spotkanie z cyklu poświęconego przekładom literackim z języków Azji i Afryki. W dyskusjach wezmą udział tłumacze, przekładoznawcy i wydawcy, orientaliści i nie-orientaliści. Chcemy przedstawić naszym gościom zarys historii przekładów literackich z danego języka, sylwetki wybitnych tłumaczy, najważniejsze dzieła, a także zaproponować najnowsze tytuły, które pozwolą im lepiej poznać daną kulturę. Oczywiście nieodłącznym elementem dyskusji będzie rozmowa o blaskach i cieniach życia tłumacza-orientalisty.

O przekładach literatury indyjskiej porozmawiamy ze znakomitymi specjalistami: prof. dr hab. Danutą Stasik (hindi), prof. dr hab. Joanną Jurewicz (sanskryt) i dr Michałem Panasiukiem (bengalski). W dyskusji wezmą udział również doktoranci: Barbara Banasik, Iga Bielawska i Krzysztof Gutowski. Spotkanie poprowadzi Anna Klingofer-Szostakowska.

Cykl organizuje Doktoranckie Koło Naukowe „Orientuj się!” we współpracy z Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Laboratorium badań nad przekładem WO UW. Patronem cyklu jest Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.