Moc Srebra. Tradycyjna biżuteria z krajów arabskich – wernisaż

6.12.2018, 18:00

6 grudnia 2018 r., o godz. 18.00, zapraszamy na wernisaż wystawy „Moc Srebra. Tradycyjna biżuteria z krajów arabskich”, organizowanej w ramach grantu naukowego pt. „Transfer kulturowy jako transdyscyplinarny element nauki o stosunkach międzykulturowych na przykładzie wpływów kultury arabskiej w dziedzictwie kulturowym Polski” (0156/NPRH4/H2b/83/2016), realizowanego we współpracy z Wydziałem Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Na wystawie zostaną zaprezentowane ozdoby z Jemenu, Palestyny, Egiptu oraz krajów Maghrebu, pochodzące ze zbiorów polskich muzeów takich jak: Muzeum Azji i Pacyfiku, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu i Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu, a także z kolekcji prywatnych. Wśród eksponatów znajdą się tradycyjne ozdoby z Jemenu zdobione filigranem i granulacją, antyczne ozdoby ze szkła i biżuteria beduińska z Palestyny, biżuteria arabska i berberyjska z Maroka, w tym także amulety chamsa.

Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne, m.in. Festiwal Kultury Arabskiej w dniach 18-20 stycznia 2019 r. oraz cykl wykładów poświęconych tradycyjnej biżuterii i strojom etnicznym z krajów arabskich.

Kuratorka wystawy: kustosz Karolina Krzywicka
Projekt i aranżacja wystawy: Masakazu Miyanaga