Koncert japońskiego duetu TAKE ABE

2.09.2016, 19.00-21.00
WSTĘP: Bilety: 20 zł i 10 zł

Nostalgiczne dźwięki pozytywki. Odgłosy nocnych zwierząt. Delikatne wokale. Zwiewne gitarowe arpeggia, z których wyłania się niekiedy postrockowa ściana dźwięku. Wiolonczela i muskane opuszkami palców pianino czy brzegi kieliszków kontra agresywny syntezator. Wszystkie instrumenty i dźwięki łączą się w kalejdoskop wielowątkowej opowieści. Witamy w świecie Take Abe.

Chętnie stosowany przez muzyków delay i reverb sprawia, że muzyka Take Abe jest bardzo przestrzenna. Skojarzenia z kosmosem nasuwają zresztą same tytuły utworów: „Starry Heavens”, „The Ark in Space” czy „A letter for Mr. Deckard”, nawiązujący do kultowego filmu „Blade Runner”. Kompozycje są różnorodne, dźwięki – także cykanie zegara – towarzyszą nam w emocjonalnej podróży w czasie. Z różną intensywnością prowadzą nas przez meandry myśli i wspomnień. Pojawiają się refleksje i pytania, niektóre trudne. Słuchając snutych w zadumie dźwięków „Requiem” i „2.0.1.1.”, wracają wspomnienia doświadczeń związanych z katastrofą wywołaną tsunami.

Artyści przyjechali do Warszawy na zaproszenie fundacji Pompka. Ostatnio byli w Polsce w 2012 roku w Krakowie (koncert, Piwnica pod Baranami) i Łodzi (muzyka do spektaklu „Kobieta z wydm”, Teatr Muzyczny). Promują swój trzeci (po „Pray” i „Cinemascope”) album – „Kaleidoscope”, a kolejnym miastem na ich trasie jest Berlin. Pobyt artystów w Polsce zainicjuje kameralne muzyczne spotkanie 28.08., o 19.00 w PUBLINKu przy ul. Narbutta 46/48 lok. 51. Na koncercie w MAiP wybrzmią wszystkie utwory z nowej płyty!

Bilety: 20 zł i 10 zł, dostępne w sklepiku muzealnym przed koncertem.

O artystach:

Junko Murone
Urodziła się w Fukushimie. Mając trzy lata, rozpoczęła naukę gry na fortepianie.
Studiowała u Hiroshiego Miury (Toho Gakuen School of Music). Od 2001 komponuje i wykonuje muzykę do niezależnych filmów japońskich. W 2008 wraz z Take Abe nagrała album “Cinemascape”, na którym zagrała na fortepianie, instrumentach klawiszowych oraz śpiewała. W 2011 roku oficjalnie dołączyła do zespołu Take Abe.
* Dodatkowe info: Junko Murone ma również doktorat w zakresie antycznej literatury japońskiej oraz jest współautorką książki „The dictionary of ancient Japanese word” (Fukutake Publishing Co., Ltd.).

Takehiko Abe
Urodził się w Tokio. Naukę gry na gitarze basowej rozpoczął w wieku 12 lat. Jest samoukiem. Później nauczył się grać również na gitarze oraz instrumentach klawiszowych i innych. Studiował u Nobuo Tobiyamy (wiolonczela). Grał w wielu zespołach jako basista lub gitarzysta.
* Dodatkowe info: Takehiko Abe studiował sztuki piękne u Yukinoriego Yanagiego. W 1999 roku zaczął wystawiać i sprzedawać prace wizualne w galeriach Tokio i Kioto. Razem z J. Murone tworzył muzykę do niezależnych filmów japońskich (od 2001 roku).

PATRONAT MEDIALNY: JAPONIA – ON LINE, TORII