Karakorum Highway i północny Pakistan – pokaz slajdów Łukasza Odzimka

11.09.2018, 18:00
WSTĘP: 10 zł

11 września 2018 r., o godz. 18.00, zapraszamy na pokaz slajdów Łukasza Odzimka „Podróż Karakorum Highway i Poza Trasą”. Łukasz Odzimek opowie o swoich wyprawach do północnego Pakistanu, gdzie znajduje się „królowa podróży” i ósmy cud świata – trasa Karakorum Highway ( KKH).

Podróżując KKH bez większego przygotowania kondycyjnego pokonujemy obszar Karakorum od stolicy kraju Islamabadu aż po granicę z Chinami. Cała podróż jest wspaniałym miejscem do fotografii krajobrazowej oraz górskiej. Ilość miejsc, szczytów i dolin godnych sfotografowania nie ma sobie równych w świecie.

KKH przecina pasmo Karakorum, wijąc i meandrując zakusami Indusu aż do na granicy pakistańsko-chińskiej. To tam na na wysokości 4 693 m n.p.m. znajduje się Przełęcz Khunjerab będąca pakistańskim kontrolnym punktem granicznym z Chinami. Karakorum Highway zapewnia dostęp do pięciu z 14 światowych ośmiotysięczników przy dobrej pogodzie w oddali można ujrzeć i sfotografować także lśniące lodowce, koronkowe śnieżne granie, mroczne wąwozy i nawisy skalne. Na znacznym jej odcinku widać niemal pionowe góry które pną się do wysokości siedmiu tysięcy metrów przekuwając zazwyczaj błękitne niebo. Podróż często odbywa się drogą wykutą w pionowych ścianach doliny, po licznych mostach ale także płaskowyżem gdzie spotkać można jaki oraz pola kwiatów i zbóż.

Pokonując trasę KKH warto również zboczyć i wybrać się Poza Trasę. Kilka odnóg KKH prowadzi do równie spektakularnych rejonów Karakorum. Jednym z nich jest droga do Fairy Meadow, w którym czuć oddech, widać piękno ale i tragizm masywu Nanga Parbat. Inna piękna widokowo trasa prowadzi do miasta Skardu, głównego miasta krainy zwanej Baltistan. To krajobraz olbrzymiej półpustyni który srebrzy się świeżym śniegiem i malowniczymi górami szerokich dolin. Na wschodzie Baltistanu znajduje się pakistański Tybet, spotkać w nim można mieszkańców podobnych do tych w Nepalu, Tybecie czy Indiach. Na zachód od KKH w rejonie miasta Citral tuz przy granicy z Afganistanem, zamieszkują wyjątkowi ludzie – Kalasze. Od wieków byli Oni izolowani, co miało i dobroczynny wpływ na ich kulturę – izolacja pomogła im w zachowaniu własnych tradycji, kultury i obyczajów. Kobiety Kalaszy chodzą na co dzień ubrane w tradycyjne stroje: długie czarne suknie bogato zdobione kolorowymi haftami i przepasane kolorową, ręcznie plecioną szarfą.

Pakistan to dla osoby kochającej otwarte przestrzenie i górskie krajobrazy fascynujący kraj. Niemal każdy kto zna Pakistan z podróży potwierdzi, iż jest on jednym z najbardziej niezwykłych krajów naszej planety. Na większości całej trasy KKH piękne widoki odejmują mowę. Zdarza się iż po plecach przebiega dreszcz emocji to jedyna tak urozmaicona wysokogórska trasa w świecie i właśnie dlatego KKH przyciąga, kusi i przywołuje o każdej porze roku.

Lukasz Odzimek – absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Club100, klubu osób które odwiedziły 100+ niepodległych krajów świata.
„Podróże to pozytywny nałóg którego każdemu życzę. Tę pasję odkryłem ponad 20 lat temu, do dziś udało mi się odwiedzić, większość krajów Afryki i Azji. Podróżuje do mniej oczywistych ale bardziej autentycznych miejsc. Nazywam je Poza Trasą. Tak tez nazwałem swoją stronę www.pozatrasa.pl, klub podróżników Poza Trasą. Poza Trasą ułatwia poznawanie i planowanie wspólnych wypraw. Na jego łamach dzielimy się relacjami oraz zdjęciami z podróży, informacją, zachęcamy do podróżowania oraz inspirujemy innych”
Łukasz Odzimek

www.pozatrasa.pl

Spotkanie towarzyszy wystawie fotografii Łukasza Odzimka „Podróż Karakorum Highway i Poza Trasą”.