Derwisze z irańskiego Kurdystanu – pokaz filmu Ebrahima Alipoora

23.04.2019, 18:00
WSTĘP: wolny

Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Pracownia Studiów Kurdyjskich Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na projekcję filmu dokumentalnego pt. „In the Quest for Stage Seventh” w reżyserii Ebrahima Alipoora, poświęconego derwiszom bractwa Ghaderiye Kesnezani (Qadirija Kasnazani) z irańskiego Kurdystanu. Autor, aby doświadczyć rzeczywistości mistycznego bractwa, sam stał się derwiszem i przez kilka miesięcy mieszkał w górach wśród mistyków.
Po pokazie dokumentu zapraszamy na spotkanie z reżyserem filmu – Ebrahimem Alipoorem oraz dr Joanną Bocheńską z Pracowni Studiów Kurdyjskich Uniwersytetu Jagiellońskiego, które poprowadzi dr Magdalena Rodziewicz z Zakładu Iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Film w języku kurdyjskim, z angielskimi napisami.

Wstęp wolny.
Wtorek, 23 kwietnia, godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24, Warszawa
Liczba miejsc ograniczona.

“In The Quest for Stage Seventh” w reżyserii kurdyjskiego reżysera Ebrahima Alipoora jest filmem dokumentalnym o derwiszach z irańskiego Kurdystanu z bractwa zwanego Ghaderiye Kesnezani. Praca nad filmem zajęła Alipoorowi więcej niż 4 lata, w którym to czasie reżyser mieszkał wraz z derwiszami, a nawet sam stał się jednym z nich, żeby głębiej zrozumieć rzeczywistość którą filmował. Dokument opowiada o ludziach poszukujących „wyrzeczeń i śmierci” – stanowiących ostatnie stadium Miłości w rozumieniu tradycji mistycznej (sufickiej).

Ebrahim Alipoor jest podróżnikiem, fotografem i reżyserem filmowym pochodzącym z Kurdystanu irańskiego.
„Kamera i aparat fotograficzny są dla mnie narzędziami opowiadania historii, przedstawiania uczuć, dzielenia się ulotnymi momentami i poszukiwania bliskości z ludźmi, miejscami i przedmiotami. Interesuje mnie przede wszystkim fotografia wykonywana podczas drogi. Do dziś odbyłem podróż do 13 krajów fotografując różnych ludzi i ich kultury.
Szczególnie dużo czasu poświęciłem tematom religijnym. „In the Quest of Stage Seventh” jest moim ostatnim projektem fotograficzno filmowym”

Strona Ebrahima Alipoora: www.ebrahimalipoor.com
Strona PSK ZI IO UJ: www.kurdishstudies.pl