ALOHA FESTIWAL POLSKA 2016

18.06.2016 - 21.06.2016
WSTĘP: ceny w opisie

Fundacja „Po Nitce Do Kłębka” oraz Muzeum Azji i Pacyfiku zapraszają na II edycję festiwalu kultury polinezyjskiej ALOHA FESTIWAL POLSKA, która odbędzie się 18-21 czerwca. Pełen program wydarzenia znajduje się na stronie Aloha Festiwal:

SOBOTA 18.06.2016

Plaża Poniatówka

10:00-11:45 HAWAJSKO-SŁOWIAŃSKA CEREMONIA POWITANIA SŁOŃCA.

Muzeum Azji i Pacyfiku

12:00-12:30 OFICJALNA CEREMONIA OTWARCIA ALOHA FESTIWAL POLSKA.

12:30-13:30 WYKŁAD: HOLO MAI PELE – PODRÓŻ HAWAJSKIEJ BOGINI PELE Z TAHITI NA HAWAJE. Prowadzi kumu hula Nicole Kuwalu Anakalea i tancerze szkoły hula hālau WaikāUnu

14:00 – 15:30 PROJEKCJA FILMU DOKUMENTALNEGO: KEEPERS OF THE FLAME: THE CULTURAL LEGACY OF THREE HAWAIIAN WOMEN. Wprowadzenie Joanna Mazurek (Fundacja Po Nitce Do Kłębka). Pokaz możliwy dzięki uprzejmości organizacji Pacific Islanders In Communication

15:30 – 15:45 POKAZ TAŃCA HULA W WYKONANIU JOSHUA LANAKILA O KA ‘AINA I KA PONO MANGUAIL

16:00 – 17:30 WARSZTAT KLASYCZNEGO, HAWAJSKIEGO TAŃCA HULA W STYLU KAHIKO. Prowadzi: Kumu hula Kuwalu Anakalea. Warsztat polecany dla osób mających doświadczenie w tańcu hula. Wstęp 150 zł (bilety do nabycia w kasie)

19:00 – 20:30 POKAZ HAWAJSKIEGO TAŃCA HULA PRZY AKOMPANIAMENCIE ETNICZNYCH PIEŚNI I BĘBNÓW. Zaprezentują się tancerze ze szkoły tańca hula hālau WaikāUnu, którzy są kontynuatorami jednej z najstarszych tradycji hawajskich. Wstęp 25 zł (bilety w kasie muzeum)

NIEDZIELA 19.06.2016
10:00-11:30 WARSZTATY KULTURY HAWAJSKIEJ DLA RODZIN. Prowadzi Joshua Lanakila O Ka ‘Aina I Ka Pono Manguail. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 5-12 lat. Wstęp 25 zł (bilet rodzinny dla dziecka i opiekuna; dla drugiego i kolejnego dziecka – 15 zł) Rezerwacja drogą mailową

10:00-11:30 WARSZTAT LEI: HAWAJSKIE NASZYJNIKI. Zajęcia poświęcone wyplataniu naszyjników z kwiatów i roślin. Prowadzą goście z Hawajów. Wstęp 20 zł (bilety do nabycia w kasie)

12:00-13:30 PROJEKCJA FILMU DOKUMENTALNEGO: SKIN STORIES. EVERY TATTOO TELLS A STORY (polski lektor). Pokaz poprzedzi wprowadzenie Tomasza Madeja (MAiP) i pokaz tradycyjnego tańca Maoli Tattoo Dance w wykonaniu tancerzy ze szkoły hula hālau WaikāUnu . Projekcja jest możliwa dzięki uprzejmości organizacji Pacific Islanders In Communication.

13:30-15:00 AHA 'ĀINA CEREMONIA DZIELENIA SIĘ JEDZENIEM I PREZENTACJA TRADYCYJNEGO RYTUAŁU PICIA ‘AWY

15:00-16:00 WSPÓLNA HAWAJSKA PIEŚŃ. CEREMONIA ZAMYKAJĄCA CZĘŚĆ OFICJALNĄ FESTIWALU

PONIEDZIAŁEK 20.06.2016
10:00-11:30(45 min przerwy)12:15-13:45
Nauka odbywa się aktywnie, poprzez piosenki, taniec, gry i zabawy
W programie między innymi:
Eia Hawai’i: wyspy hawajskie, gdzie leżą, ile ich jest i jaka jest ich historia
A Hilo Au: dlaczego w regionie Hilo na Wielkiej Wyspie ciągle pada deszcz i pojawia się tęcza
Mo’olelo o Ka Puhi oraz ‘Opae e: kto mieszka w hawajskim oceanie; co ocean wyrzuca na plażę i co z tych znalezisk można zrobić; jak nazywają się hawajskie rośliny i jak je wykorzystać;
Czas trwania: 90 min,
Wstęp: 15 zł od osoby, rezerwacja drogą mailową

Warsztaty Interaktywne*
Taniec Hula ‘Auana / Ukulele
* Grupa ukulele uczy się grać utwór, który jest równocześnie tańcem, którego uczą się uczestnicy warsztatu hula, aby przez ostatnie pół godziny połączyć siły.

TANIEC HULA ‘AUANA.Prowadzą tancerze ze szkoły tańca hula hālau WaikāUnu.Hula ‘auana to taniec współczesny, tańczony do melodii wygrywanej na małej hawajskiej gitarze ukulele. Ma w sobie piękno, wdzięk i ukryte znaczenie. Jego magnetyzmowi trudno się oprzeć niezależnie od tego, czy ktoś uczy się na Hawajach, czy z dala od rajskich wysp – magia jest w samym tańcu.

GRA NA UKULELE
Nauka hawajskiego utworu na ukulele. Nazwa ukulele wywodzi się z języka hawajskiego i jest połączeniem słów: ‘uku (pchła) i lele (skakać). Instrument ten posiada 4 struny i jest symbolem Hawajów, na których został spopularyzowany w końcu XIX w. przez grupę portugalskich żeglarzy. Dzięki wyjątkowemu brzmieniu chętnie używana przez muzyków prezentujących różne gatunki muzyki.

WTOREK 21.06.2016
10:00-11:30 (45 min przerwy)12:15-13:45
BLOKI WARSZTATOWE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH DZIECI I MŁODZIEŻY POŚWIĘCONE ETNICZNEJ KULTURZE HAWAJSKIEJ.Prowadzący: Kumu Kuwalu Anakalea i Joshua Lanakila O Ka ‘Aina I Ka Pono Manguail.Nauka odbywa się aktywnie, poprzez piosenki, taniec, gry i zabawy. W programie między innymi:
Eia Hawai’i: wyspy hawajskie, gdzie leżą, ile ich jest i jaka jest ich historia
Czas trwania: 90 min
Wstęp: 15 zł od osoby, zapisy przyjmujemy drogą mailową

WARSZTATY TANIEC HULA KAHIKO/ PIEŚŃ OLELO HAWAI’I

TANIEC HULA KAHIKO
Prowadzą tancerze ze szkoły tańca hula hālau WaikāUnu. Nauka etnicznego tańca hula w stylu klasycznym.Taniec hawajski naśladuje przyrodę i czerpie z niej swoje piękno i siłę. Na Hawajach tańczą go zarówno kobiety, jak i mężczyźni w szkołach zwanych hula hālau, aby wyrazić głęboką miłość do natury i stworzenia. „Hula jest językiem serca, biciem serca Hawajczyków”. Harmonia ruchów rąk, bioder i stóp pozostaje w równowadze z osią ciała. Asymetryczne ruchy stymulują lewą i prawą półkulę mózgową i rozwijają koordynację. Skupienie na postawie wzmacnia koncentrację, uwagę i świadomość.

NAUKA TRADYCYJNEJ PIEŚNI W JĘZYKU HAWAJSKIM
Prowadzi Joshua Lanakila O Ka ‘Aina i Ka Pono Manguail. Nauka hawajskiego śpiewu i tradycyjnej pieśni.

BILETY WSTĘPU:

Kasa Muzeum Azji i Pacyfiku, wt. – nd. 12.00 – 18.00

REZERWACJE
Dział Edukacyjny
edukacja@muzeumazji.pl
tel. 22 621 94 70 wew. 123
pon.-pt., godz. 08:00 – 15:00

Organizator:

Fundacja „Po Nitce Do Kłębka”

adiunkt Michał Kuśnierz