WYDARZENIA

Image article

3.Przegląd Kina Emirackiego w Warszawie

13.04.2018 - 15.04.2018

W dniach 13-15 kwietnia Fundacja Nahda oraz Muzeum Azji i Pacyfiku zapraszają na trzecią edycję Przeglądu Kina Emirackiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce. Impreza jest organizowana we współpracy z Imagenation Abu Dhabi, MAD Solutions, Arab Film Studio oraz emirackimi reżyserami.

Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzone są przede wszystkim z ropą naftową, boomem inwestycyjnym ostatnich lat, nowoczesnymi drapaczami chmur w Dubaju czy fantastycznymi projektami sztucznych wysp. Warto jednak pamiętać, że ten stosunkowo nieduży kraj Zatoki Perskiej to także ważny ośrodek kultury arabskiej oraz młodej, wschodzącej kinematografii. Jej narodziny datuje się na przełom XX i XXI wieku, a w jej promocji pomaga organizowany od 2004 roku Dubai International Film Festival oraz zainicjowany trzy lata później Abu Dhabi Film Festival.

Przegląd Kina Emirackiego to unikatowy projekt, który pozwala polskim widzom zapoznać się z coraz bogatszym dorobkiem rozwijającej się kinematografii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest to też niepowtarzalna szansa spotkania i rozmowy z ludźmi bezpośrednio zaangażowanymi w proces tworzenia emirackiego kina. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja będzie równie ciekawa co zeszłoroczna i zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagającej widowni.

Wszystkie filmy prezentowane będą w oryginalnej wersji, z polskimi i angielskimi napisami.

Tożsamość gościa specjalnego tegorocznej edycji poznamy wkrótce.

PROGRAM:

Piątek 13.04., g.18.00

Abdallah, reż. Humaid Alsuwaidi, 100′

Dorastając w bardzo konserwatywnej rodzinie, gdzie wiele rzeczy jest haram, Abdallah latami zmaga się ze swoją miłością do muzyki.

 

Sobota 14.04. g.18.00

The Worthy, reż. Ali Mostafa, 100′

Film osadzony jest w dystopijnej przyszłości, w której świat pogrążył się w chaosie z powodu ciągłego niedoboru wody. Niewielka grupa ocalałych szuka schronienia przy jedynym pozostałym w regionie źródle, które nie zostało skażone. Kiedy do ich kryjówki dostaje się dwóch obcych, bohaterowie stają się pionkami w grze o przetrwanie, w której tylko jeden z nich zostanie wybrany jako wart wygranej.

 

Niedziela 15.05., g.18.00

Filmy krótkometrażowe:

 

She, reż. Philip Rachid, 10′

 

Face The Music, reż. Saeed Rashed, 8:20′

Yousef, artysta sceniczny, żyje w cieniu, ukrywając twarz okaleczoną w poważnym wypadku. Dopiero kiedy trudności na jego drodze zaczynają się mnożyć, decyduje się by stawić czoła lękom i wyjść z cienia.

 

Rattled, reż. Jaafar Al Madhoon, 10:20′

Mohammed stara się zgodnie z tradycją znaleźć żonę, co skutkuje kilkunastoma odrzuconymi oświadczynami. Sytuacja wygląda coraz mniej różowo, kiedy Mohammed stara się dodać sobie otuchy, zakładając na kolejne spotkanie szczęśliwy pierścień swojego ojca. Nie spodziewa się, że spotka Lailę, kobietę, na której wcześniej nie udało mu się zrobić wrażenia.

 

Karouma, (animacja) reż. Boubaker Boukhari, 12′

Karouma jest wyjątkowy. Walczy, by wyfrunąć z rodzinnego gniazda, podążać za marzeniami i w pełni rozwijać swój potencjał, żyjąc własnym życiem.

 

Seria Lest we Forget, 24:22′

Lest We Forget to inicjatywa mająca na celu zachowanie dziedzictwa społeczności, uruchomiona pod patronatem Salama Bint Hamdan Al Nahyan Foundation, skupiająca się na dokumentowaniu historii ZEA obecnej w przekazie ustnym i fotografii rodzinnej. Dział Dokumentów firmy Image Nation z Abu Dhabi Department nawiązał nawiązał współpracę z Lest We Forget, której owocem są krótkie filmy dokumentalne. Uchwycono w nich przekazane ustnie osobiste historie pierwszych pokoleń obywateli ZEA. Filmy stworzyli Absolwenci Arab Film Studio: Lubna Bagsair i Tanya Daood.

 

Bilety: 15 zł i 10 zł (studenci)

Karnety: 40 zł

 

ORGANIZATOR:
Nahda Foundation

WSPÓŁORGANIZATORZY:
Kino Pod Baranami
Kino Światowid
Muzeum Azji i Pacyfiku
Image Nation
Mad Solutions
Arab Film Studio

PARTNERZY:
Emirati Cinema Campaign
#SupportArabCinema
Puls Azji

HONOROWY PATRONAT:
Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce