WYDARZENIA

Image article

W poprzek kultur. W krainie fantazji. Moje Harajuku.

13.02.2020, 18:00

W czwartek, 13 lutego o godzinie 18.00, zapraszamy na otwarcie wystawy „W poprzek kultur. W krainie fantazji. Moje Harajuku. By Lily and Masa”

Harajuku to zwyczajowa nazwa obszaru w okręgu specjalnym Shibuya w Tokio. Określenie odnosi się do terenu wokół stacji Harajuku, która przynależy do  linii kolejowej JR Yamanote okrążającej tokijskie centrum. Pomimo że Harajuku jest nazwą powszechnie znaną zarówno w Japonii, jak i za granicą, to nie ma jej na mapach. Swoją rozpoznawalność zawdzięcza zaś oryginalnej i odmiennej od reszty Tokio kulturze alternatywnej, zwłaszcza modzie i muzyce, która zaczęła się tu kształtować od okresu powojennego.

Na obszarze Harajuku po II wojnie światowej znajdowały się siedziby amerykańskich okupantów, w latach 60. zamienione na wioskę olimpijską. Międzynarodowa atmosfera miejsca fascynowała odmiennością, przyciągając  japońską młodzież ciekawą zachodniego stylu życia. Kopiując i przekształcając obce trendy, przyczyniła się do stworzenia zupełnie nowego zjawiska. W ten sposób Harajuku stało się kolebką mody ulicznej oraz miejscem spotkań grup alternatywnej młodzieży – Harajuku kids. Dzisiejsze Harajuku, przepełnione turystami, zwykłymi nastolatkami i kolorowym jedzeniem, stanowi jednak wyłącznie symbol kultury, która, odrywając się od miejsca swoich narodzin, funkcjonuje w transkulturowej przestrzeni fantazji w poprzek kultur – Harajuku przestało być tylko japońskie.

Fotografie powstały podczas badań terenowych Klaudii Lily Adamowicz dotyczących kultury Harajuku zarówno w Japonii, jak i w Polsce przy współpracy z Masą Zazie Takakuwa – japońskim muzykiem, hobbistycznie zajmującym się fotografią. Pogłębione wywiady oraz obserwacja uczestnicząca stały się sposobem na poznawanie indywidualnych światów Harajuku, które z fizyczną dzielnicą łączy jedynie więź symboliczna. Wystawa to opowieść o „moim Harajuku”, osobistym doświadczeniu fantazji i samorealizacji, chwilowym karnawale zeestetyzowanego „ja” w grupie podobnych sobie ludzi. Autorka wystawy, prywatnie również zaangażowana w kulturę Harajuku, nie ukazuje zjawiska z dystansu badacza czy artysty-obserwatora, lecz z bezpośredniej perspektywy autentycznego uczestnika opowiadającego swoją własną historię Harajuku.

Klaudia Lily Adamowicz – badaczka japońskiej popkultury, autorka książki „Wizerunek mężczyzny w visual kei” i współautorka „Oblicza kawaii”. Doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendystka Japan Foundation w Kansai Language Institute w Osace i Nippon Foundation w Inter-University Japanese Language Center w Jokohamie. Jej artystycznym debiutem było współautorstwo wystawy „Moja czerwona nić” w Galerii i! w Krakowie w 2018 roku. Prywatnie nosi Lolita Fashion.

Masa Zazie Takakuwa – japoński muzyk pochodzący z Jokohamy. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 4 lat, gra również na gitarze i pianinie. Miłośnik przyrody, hobbistycznie zajmujący się fotografią ptaków drapieżnych i owadów, a tym razem również… Harajuku.

Kuratorką wystawy jest dr Magdalena Ginter-Frołow.

W czasie otwarcia wystąpi zespół Die Milch: http://diemilch.com/