WYDARZENIA

Spektakl narracyjno-muzyczny | Kozy Korpesz i Bajan Sulu. Klątwa i przeznaczenie. Dzień Kultury Kazachstanu
WSTĘP: bezpłatny, obowiązują wejściówki
CYKL: Dzień Kultury Kazachstanu
7 czerwca zapraszamy na niezwykłą podróż do serca Azji Środkowej, gdzie przybliżymy fascynującą kulturę Kazachstanu – jednego z największych krajów na świecie.
W ramach Festiwalu odbędzie się spektakl narracyjno-muzyczny „Kozy Korpesz i Bajan Sulu. Klątwa i przeznaczenie”. Bezpłatne wejściówki można pobrać online lub w kasie Muzeum.
„Kozy Korpesz i Bajan Sulu” to liryczny epos, niezwykle popularny wśród ludów turkijskich i mongolskich, określany czasem jako „Romeo i Julia Wielkiego Stepu”. Jego datowanie jest trudne, ponieważ przez wieki funkcjonował w tradycji ustnej wielu ludów, a pierwsze spisane wersje pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku. Akcja eposu rozgrywa się na terenach dzisiejszego wschodniego Kazachstanu i opowiada o tragicznej miłości dwójki bohaterów, złączonych przysięgą ojców, nad których losem ciąży potężna klątwa. To uniwersalna tragedia z archetypicznymi postaciami i głęboko filozoficznym przesłaniem.
Drugim filarem opowieści jest muzyka, którą wykonują Basia Songin i Bart Pałyga.
Występują:
- Mirella Gliwińska (BabaBaya) – scenariusz i narracja. Opowiadaczka, członkini grup Karawana Opowieści i Grupa 501. Tworzy historie inspirowane wątkami ze starych pieśni i podań, wzbogacając je o rytmy i elementy taneczne.
- Basia Songin – muzyka, śpiew biały. Wokalistka, kompozytorka, performerka, choreografka, reżyserka i bajarka. Fascynuje ją tworzenie na pograniczach sztuk, kultur i estetyk.
- Bart Pałyga – muzyka, śpiew gardłowy. Wiolonczelista, multiinstrumentalista i improwizator. Specjalizuje się w grze na kilkunastu instrumentach etnicznych z całego świata, pionier technik śpiewu gardłowego i alikwotowego w polskiej muzyce folkowej i rozrywkowej.
7 czerwca, sobota, godz. 18:00
Wstęp wolny — bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie oraz online na stronie Muzeum.
Wydarzenie towarzyszące Festiwalowi „Dzień Kultury Kazachstanu”.
Pełny program festiwalu dostępny na stronie.
→ Program festiwalowy dostępny jest również w dokumencie PDF (do pobrania).