WYDARZENIA

Seksualność i erotyka w Japonii – spotkanie z autorką książki, Gabrielą Matusiak
WSTĘP: bezpłatny
Wydawałoby się, że współczesny dostęp do wiedzy może pomóc w przezwyciężaniu stereotypowego widzenia ludzi z innych zakątków globu – i że taki kraj jak Japonia został w dużej mierze z „egzotycznych” stereotypów odarty. Otóż nie!
Powielanych, niesprawdzonych bądź niewytłumaczonych z kontekście kulturowym informacji na temat Japonii krąży mnóstwo, a temat życia seksualnego Japończyków przoduje w tej kwestii. Jaka część naszej wiedzy na ten temat jest rzetelna i zgodna z prawdą? Jak wygląda tak naprawdę stosunek Japończyków do seksu oraz generalnie relacji damsko-męskich?
Dr Gabriela Matusiak, autorka książki „Seksualność i erotyka w Japonii” (Wydawnictwo Dialog), opowie o funkcjonujących na Zachodzie stereotypach i schematach poznawczych oraz przeciwstawi je wynikom własnych badań i obserwacji.
Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć:
- Co życie seksualne indywidualnego człowieka ma wspólnego z sytuacją gospodarczą kraju i trendami na rynku pracy?
- Jak Japonia odpowiada na problem przestępstw seksualnych oraz wiktymizacji ofiar?
- Jak wygląda kwestia usług seksualnych w historycznych i współczesnych dzielnicach rozrywki – i co robią dziś Japończycy, aby taka działalność była zgodna z prawem?
- Dlaczego japońskie społeczeństwo się starzeje, a liczni młodzi ludzie niechętnie zakładają rodziny w kraju postrzeganym jako przywiązany do tradycji?
- Jak zmieniało się postrzeganie zjawiska seksualności w Japonii na przestrzeni dziejów?
- Jak funkcjonujące w Japonii religie postrzegały ten temat?
Gabriela Matusiak – doktor w dziedzinie nauk humanistycznych, absolwentka kulturoznawstwa ze specjalizacją cywilizacje Dalekiego Wschodu w Instytucie Filologii Orientalnej UJ, kulturoznawstwa dalekowschodniego w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, kulturoznawstwa ze specjalizacją Porównawcze studia cywilizacji w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ oraz podyplomowych studiów z zarządzania kulturą w Instytucie Kultury UJ. Przez lata publikowała teksty na temat erotycznej kultury i sztuki dawnej i współczesnej Japonii. Członkini Stowarzyszenia Senshinkai Chadou Urasenke Tankoukai w Krakowie.
Współorganizacja: Wydawnictwo Akademickie Dialog
Prowadzenie: dr Blanka K. Dżugaj, dziennikarka, orientalistka
Wydarzenie na Facebooku wkrótce.