Mongołowie. Życie w wiecznej wędrówce

15.10.2022, 12:00
WSTĘP: Wolny
CYKL: Podróże na wschód

Zapraszamy na spotkanie na wystawie stałej „Podróże na wschód” połączone z oprowadzaniem po części poświęconej Mongolii.
Spotkanie poprowadzi dr Krzysztof Morawski, jeden z kuratorów wystawy.

Wydarzenie jest częścią programu TISZ – Festiwalu Żydowskiego Jedzenia, orgaznizowanego przez Muzeum Polin.

Do dziś około połowa mieszkańców Mongolii wiedzie zgodne z długą tradycją życie konnych pasterzy. Regularnie przenoszą się oni na kolejne tereny ze stadami pięciu hodowanych w Mongolii gatunków zwierząt (koń, wielbłąd dwugarbny, bydło rogate, owca, koza) i ze swym składanym domostwem, zwanym z mongolska ger, zaś u nas – z jęz. tureckiego – jurta.
Ich wędrówka, w niedużej grupie współpracujących ze sobą jurt, nie jest chaotyczna. Zasiedla się pastwiska zwyczajowo przynależne, a przenosiny mają uroczysty charakter.

Życie niemal w samotności, pod gołym niebem, w warunkach mroźnej zimy i suchego lata, wymaga praktycznej wiedzy i samowystarczalności. W dawnych czasach wykorzystywano wszystkie materiały jakich mogły dostarczyć zwierzęta, zwłaszcza wełnę na pokrycia jurt. Również jedzenie jest – do dziś – oparte na produktach zwierzęcych: mięsie (głównie baraninie) i przetworach mlecznych, zwłaszcza suszonym białym serze.

Limit osób: 20, bez rezerwacji
Cena: obowiązują bilety wstępu na wystawę (normalny 15 zł, ulgowy – 9 zł, więcej o cenach biletów)