Koncert muzyczno – narracyjny | Muzyka Wielkiego Stepu. Kozy Korpesz i Bajan Sulu. Klątwa i przeznaczenie.

22.10.2022, 19:00
WSTĘP: Wolny
CYKL: Bliżej Azji

Wykonawcy: Mirella Gliwińska „BabaBaya” – scenariusz, narracja, Bart Pałyga – muzyka, śpiew gardłowy

Kozy Korpesz i Bajan Sulu to niezwykle popularny wśród ludów turkijskich i mongolskich epos

liryczny, określany czasem jako Romeo i Julia Wielkiego Stepu. Jego datowanie jest bardzo trudne.

Zasadniczo określa się je na wiek XV, ale są badacze, którzy mówią o XI – XII wieku., są również tacy, którzy w warstwie symbolicznej, znajdują w nim echa starożytnych tekstów, sięgające 2000 lat p.n.e. Akcja rozgrywa się na terenach dzisiejszego wschodniego Kazachstanu i opowiada tragiczną historię miłości batyra Kozy Korpesz i piękności Bajan Sulu. Tradycyjnie, epos ten jest opowiadany w formie melorecytacji z towarzyszeniem dombry (tradycyjnego instrumentu kazachskiego). My postanowiliśmy poszukać własnej ścieżki. Dzięki instrumentom charakterystycznym dla regionu (kobyz, drumla, bęben) oraz wykorzystaniu śpiewu gardłowego, staramy się oddać specyficzną atmosferę Wielkiego Stepu, a narracja owija się wokół muzyki niczym bluszcz drzewo topoli, pozwalając słuchaczom zanurzyć się w historii i poczuć klimat aułów, koczowniczych wędrówek i bezkresnych przestrzeni Wielkiego Stepu.

Wstęp bezpłatny.
Bezpłatne wejściówki dostępne w sklepie muzealnym.
Liczba miejsc ograniczona!

WSTĘP NA WYSTAWĘ STAŁĄ PŁATNY (15 zł bilet normalny, 9 zł bilet ulgowy)

Koncert finansowany przez Fundację PZU w ramach cyklu „Bliżej Azji”.