WYDARZENIA

„Duchy i boginie. Kobiety w koreańskich wierzeniach” I spotkanie z autorką książki Jeon Heyjin
WSTĘP: Bezpłatny
„Duchy i boginie. Kobiety w koreańskich wierzeniach” to niezwykła opowieść o koreańskich mitach i legendach, w których kobiece duchy powracają, by domagać się sprawiedliwości i ujawnić doznane krzywdy. W tradycyjnych historiach pojawiają się nie tylko mściwe zjawy i porzucone żony, ale także opiekuńcze boginie, szamanki i pramatki – kobiece postacie łączące świat ludzi ze światem duchów. Jeon Heyjin sięga do ludowej wyobraźni, by pokazać, jak głęboko zakorzenione są społeczne nierówności i jak dawnym opowieściom można nadać nowe znaczenie.
Autorka łączy refleksję nad tradycją z krytycznym spojrzeniem na współczesność, pokazując, jak patriarchalne struktury wpływały na narracje i sposób przedstawiania kobiecych doświadczeń. Kobiety odzyskują głos to nie tylko podróż przez świat wierzeń, ale także poruszający głos w sprawie kobiecej siły, pamięci i prawa do własnej opowieści. Spotkanie będzie okazją do rozmowy o tym, jak dawne mity mogą rezonować z dzisiejszymi pytaniami o sprawiedliwość, tożsamość i widzialność kobiet.
Jeon Heyjin – południowokoreańska pisarka, autorka licznych książek non-fiction przybliżających dzieje kobiet oraz powieści poruszających tematykę mniejszości i dyskryminacji. Duchy i boginie. Kobiety w koreańskich wierzeniach powstały jako rezultat zbierania klasycznych opowieści z Półwyspu Koreańskiego podczas pracy nad innym tekstem. Opowiadanie z gatunku science fiction zatytułowane Pachok, samman ri zdobyło nagrodę specjalną w konkursie literackim „Chengdu za sto lat”, zorganizowanym w ramach piątej edycji międzynarodowego festiwalu fantastyki w chińskim mieście Chengdu. Więcej informacji na stronie: http://heyjinism.com.
Współorganizacja: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego/Bo.wiem, Centrum Kultury Koreańskiej
Muzeum Azji i Pacyfiku jest patronem książki.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona
Wydarzenie na Facebooku.
Wydarzenie współtworzy program XII Festiwalu Sąsiedzkiego Wespół w Zespół dla Solca i Powiśla. Program festiwalowy dostępny jest na wydarzeniu Facebook: https://fb.me/e/IpVtOaX6O