SEMINARIUM LITERACKIEJ W MUZEUM AZJI I PACYFIKU | Eka Kurniawan „Człowiek tygrys”

10.01.2024, 18:00
WSTĘP: bezpłatny

Zapraszamy na seminarium literackie poświęcone powieści „Człowiek tygrys” autorstwa Eki Kurniawana.

Eka Kurniawan (ur. 1975) jest jednym z najbardziej znanych indonezyjskich autorów na świecie. Sławę przyniosły mu powieści „Piękno to bolesna rana” (2002, polskie wydanie 2016) oraz „Człowiek tygrys” (2004, polskie wydanie 2018), dzięki której Kurniawan jako pierwszy indonezyjski pisarz został nominowany do nagrody Man Booker International. W jego dziełach to, co realne przenika się z tym, co nadprzyrodzone. Poprzez lokalny folklor, przekazy ustne i tradycje opowiada o historii Indonezji, polityce i wielowarstwowych doświadczeniach ludzi pozostających na marginesie społeczeństwa.

Niewiele jest powieści kryminalnych, w których od pierwszego zdania wiedzielibyśmy zarówno kto jest zabójcą, jak i ofiarą. „Człowiek tygrys” nie jest jednak powieścią kryminalną w tradycyjnym tego słowa znaczeniu – od pytania o to, kto zabił, ważniejsza jest opowieść o naturze przemocy i odkrywaniu swojej tożsamości. Narrator, podobny do narratora w spektaklach tradycyjnego jawajskiego teatru cieni wayang, przywołuje kolejne wydarzenia z przeszłości bohatera, raz po raz powracając do tych samych momentów, za każdym razem odsłaniając nowe fragmenty układanki. W jego narracji przeszłość przeplata się z teraźniejszością, podobnie jak rzeczywistość przeplata się ze światem nadprzyrodzonym. Tygrysica zamieszkująca ciało głównego bohatera jest tak samo realna, jak dziejąca się w tle historia przez duże H. Świat skonstruowany przez Kurniawana jest jednocześnie okrutny i brutalny, ale też groteskowy, absurdalny i podszyty czarnym humorem. W czasie seminarium porozmawiamy o jego najważniejszych elementach: sposobie prowadzenia narracji, języku, bohaterach czy inspiracjach autora.

Seminarium poprowadzi dr Marianna Lis.

Wstęp bezpłatny.

Zapisy na spotkanie przyjmujemy pod adresem: seminariumliterackie@muzeumazji.pl