WYDARZENIA

Image article

Wszystko Gra – Noc Muzeów w Muzeum Azji i Pacyfiku

19.05.2018 - 20.05.2018
WSTĘP: wolny

W Muzeum Azji i Pacyfiku powrócimy do czasów dzieciństwa. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę „Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy i gry Azji”. Specjalnie na tę noc przyjeżdżają z Seulu przedstawiciele organizacji World Traditional Culture Play Association, którzy nie tylko zaprezentują jak bawią się dzieci i dorośli w Korei Południowej, ale i nauczą zgormadzonych ich podstaw.

Ponadto w Muzeum zagramy wspólnie w klasy, wykonamy triki z kendamą, urządzimy bitwę na bączki, nauczymy się opowiadać historię za pomocą sznurka, a także rozegramy partię szachów. Gotowych na nowe wyzwania zapraszamy do nauki indyjskiej gry, której zasad będą nauczać przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Carrom.

Dodatkowo przez całą noc dzięki Fundacji Groteka i Towarzystwu Miłośników Gier Umysłowych będziemy mogli zapoznać się z układankami logicznymi i grami planszowymi z całego świata jak: młynek, alkerk, fanorona, surakarta, wari, mankala, kensington, fokus, latranculi, tablut, kratkownica, pajęczyna, forteca, 16 żołnierzy, azjatyckie gry wojenne pentomino , wega, jasyr, go, dżungla, othello, reversi… Wiele z tych gier ma ciekawą historię, o której opowiedzą nam instuktorzy.

Program:

19.00 – 21.00 – prezentacja Ho-Rung-Ji-Ki tradycyjnych zabaw i gier z Korei Południowej w wykonaniu przedstawicieli World Traditional Culture Play Association;

22.00 – zwiedzanie wystawy „Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy i gry Azji”. Po wystawie oprowadzać będzie kurator Tomasz Madej;

22.30 – konkurs na celność trafienia w indyjskiej grze carrom – Polskie Stowarzyszenie Carrom;

23.00 – zwiedzanie wystawy „Z piachu w piach. Ceremonie ofiarne w Tamilnadu”. Po wystawie oprowadzać będzie kuratorka Basia Banasik.

Wystawa „Z piachu w piach. Ceremonie ofiarne w Tamilnadu” prezentuje przygotowanie i obchody święta ku czci boga Ajjanara. Jego kult rozpowszechniony jest na wiejskich terenach Tamilnadu i specyficzny dla tej tradycji lokalnej. Podczas dorocznego święta przygotowywane są gliniane wota przedstawiające konie, krowy i inne zwierzęta, które następnie ofiarowywane są bogu podczas trzydniowych uroczystości. Przedstawione na wystawie fotografie dokumentują proces powstawania darów, przebieg święta oraz unikatowy krajobraz, jaki tworzą wokół świątyni kilkumetrowe rzeźby.

 

 

Współorganizatorzy:
World Traditional Culture Play Association
Fundacja Groteka
https://web.facebook.com/Groteka/
Towarzystwo Miłośników Gier Umysłowych
Polskie Stowarzyszenie Carrom
https://web.facebook.com/carrompolska