Kosmogoniczne święto Jezydów z irackiego Kurdystanu – wykład

WSTĘP: 18:00

27 kwietnia zapraszamy na wykład dr Artura Rodziewicza – „KOSMOGONICZNE ŚWIĘTO JEZYDÓW Z IRACKIEGO KURDYSTANU”.

Od stuleci, w miesiącu Nisan, podczas Święta Środy (Çarşemiya Sor), Jezydzi wspominają stworzenie świata przez Boga oraz poddanie go władzy Anioła Pawia. Główne uroczystości odbywają się w najważniejszym jezydzkim sanktuarium położonym w irackim Kurdystanie, w miejscowości Lalisz niedaleko Mosulu. We wtorek wieczorem Jezydzi gromadzą się na dziedzińcu świątynnym i kiedy zajdzie słońce, w pełnej patosu atmosferze przesyconej inkantacją hymnów opiewających pojawienie się światła i świata, rozpalają setki płomieni.

Wraz z zagarnianiem coraz większych terenów przez tzw. Państwo Islamskie, zajęciem Szingialu i Mosulu oraz nieustannymi mordami dokonywanymi na Jezydach, ich kultura znajduje się w ogromnym zagrożeniu. Prezentowana wystawa ma na celu upamiętnienie jednego z jej skarbów.

Piątek, 27 kwietnia 2018 r., godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 w Warszawie
Wstęp wolny

Zapraszamy także na wystawę NIECH STANIE SIĘ ŚWIATŁO! KOSMOGONICZNE ŚWIĘTO JEZYDÓW Z IRACKIEGO KURDYSTANU NA FOTOGRAFIACH ARTURA RODZIEWICZA, którą można obejrzeć do 6 maja 2018 r.