Informacja o przetwarzaniu danych osobowych


Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z dnia 04.05.2016 r.) Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie informuje, że:

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie; ul. Solec 24, 00-403 Warszawa.
  2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@muzeumazji.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji statutowych zadań Muzeum Azji Pacyfiku w Warszawie na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i prawa miejscowego, zgodnie z art.6 ust.1 lit.c i e oraz art. 9 ust.2 lit.g Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania, skorzystanie z prawa cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do przenoszenia swoich danych osobowych do wskazanych podmiotów.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Zgadzam się

Moneta

Iran, 531-579 r.

srebro

MAP 16028

 

Grudniowy obiekt miesiąca to srebrna moneta pochodząca z perskiego imperium Sasanidów, które istniało na obszarze obecnego Iranu od
III do VII wieku. Na awersie monety, czyli jej przedniej stronie, widzimy postać Sasanidzkiego władcy Chosroesa I (531-579 r.). Natomiast
na rewersie jest ukazany ołtarz ognia – miejsce kultu w tradycji zaratusztriańskiej. W czasie panowania Sasanidów Zaratusztrianizm był oficjalną religią, obowiązującą na dworze.

Tradycja współczesnego Iranu, czyli dawnej Persji, łączy w sobie wiele pozornie sprzecznych elementów. Religią państwową jest islam, ale
w codziennym życiu obecne są także tradycje starsze, przedislamskie, w tym właśnie zaratausztriańskie. Do dawnych zwyczajów należy święto Jalda – obchodzone w dniu przesilenia zimowego, przypadającego w tym roku 22 grudnia. Starożytnym zwyczajem było, by w tą najdłuższą noc roku doglądać płonącego ognia. Obecnie tego dnia ludzie spotykają się w gronie rodziny oraz przyjaciół i do późnej nocy rozmawiają i jedzą, a wiele potraw jest przygotowywanych specjalnie na tę okazję. Arbuz, jest trzymany aż od lata, bowiem wierzy się jego zjedzenie tej nocy ma zapewnić zdrowie i ochronę przed wszelkim nieszczęściem w czasie nadchodzącej zimy. Po kolacji czyta się poezję, szczególnie wiersze Hafiza, z których uczestnicy uroczystości mogą sobie także przepowiadać przyszłość.