Rzeźba – Świnia z prosiętami

Indonezja, Bali, XX w.

drewno

MAP 1582

 

 

Hinduskie święto Tumpek Kandang to dzień błogosławieństw dla wszelkiego rodzaju zwierząt. Jest ono obchodzone na Bali co 120 dni – w tym roku przypada między innymi na 12 października. Jego nazwa pochodzi od indonezyjskich słów tumpek – sobota, oraz kandang – zwierzę.

Zwierzęta, przede wszystkim domowe, odgrywają bardzo ważną rolę w życiu Balijczyków. Nie tylko dostarczają pokarm, ale są także pomocą w ciężkiej pracy na polach ryżowych. Społeczność balijska żyje w głębokim przeświadczeniu       o zasługach zwierząt, ponieważ ich długie życie jest dla rolników obietnicą własnego dobrostanu. Bez nich na ziemi cały cykl życia nie mógłby istnieć. Tumpek Kandang to także święto dzikich stworzeń. Dlatego w tym dniu również w ogrodach zoologicznych i rezerwatach personel odmawia modlitwy w intencji swoich podopiecznych.

Podczas ceremonii wierni składają modlitwy oraz ofiary bogu Śiwie Paśupatiemu – Panu Zwierząt. Krowy, które na Bali darzy się szczególnym szacunkiem, są obmywane i ubierane, a ich rogi dekoruje się liśćmi palmy kokosowej zwiniętymi w stożek. Natomiast świnie po kąpieli są przewiązywane białym materiałem dokoła brzuchów. Następnie zwierzęta są karmione, posypywane ryżem i święconą wodą. Głównym celem święta Tumpek Kandang jest przypomnienie ludziom, aby pozostawali w kontakcie z naturą i byli wdzięczni za wszelkie dary, które im zapewnia. Tradycja ta uczy nie tylko szacunku do całego stworzenia, ale nawiązuje także do hinduskiej nauki życia w harmonii z innymi istotami i  całym wszechświatem.