Rzeźba – Dwie ryby i krzyż

Korea Południowa, 2. poł. XX w.

drewno rzeźbione; wys. 23 cm

nr inw. MAP 21648

dar Macieja Góralskiego, 2018

 

Ryba to jeden z prastarych symboli, znanych w wielu kulturach i na ogół oznaczających życie oraz liczne potomstwo. Takie znaczenie miała dla starożytnych Asyryjczyków, Syryjczyków i częściowo Egipcjan, będąc zarazem symbolem zdrowia i szczęścia. W wierzeniach indyjskich wielka ryba (sanskr. matsja), która ocaliła od zagłady ludzkość podczas potopu była pierwszym zstąpieniem (awatarem) boga Wisznu. W Chinach konkretny gatunek ryby – karp – to z kolei symbol wytrwałości i powodzenia w egzaminach państwowych, a dla Japończyków również symbol samuraja oraz odwagi.

W symbolice buddyjskiej para złotych ryb zwróconych głowami w dół oznacza obfitość i uwolnienie od ziemskich trosk. Jest jednym z Ośmiu Buddyjskich Pomyślnych Symboli składanych na ołtarzach w zastępstwie rzeczywistej ofiary i uważanych za przynoszące pomyślność. W chrześcijaństwie ryba jest symbolem Chrystusa i symbolem Eucharystii.

Chrześcijaństwo szerzy się na Dalekim Wschodzie od okresu Wielkich Odkryć Geograficznych (znane wprawdzie wcześniej, ale w formie nestorianizmu), a w naszych czasach zyskuje coraz więcej wyznawców. Dzieje się tak w Chinach, Wietnamie, Korei Południowej i Japonii. Największy udział chrześcijan w społeczności danego kraju występuje w Korei Południowej, gdzie razem z kultami synkretycznymi buddyjsko-chrześcijańskimi stanowią co najmniej 30% mieszkańców.

Rzeźba ukazująca parę ryb wyraża zarówno chrześcijańską symbolikę – co podkreśla obecność krzyża – jak i buddyjską. To przedstawienie upamiętnia także – opisany w Ewangeliach – cud pomnożenia chleba i ryb i stanowi przedmiot chrześcijański lub stosowany w kulcie synkretycznym. Takie rzeźby służą jako element zdobiący wnętrze świątyni lub kaplicy. Kaplice chrześcijańskie i synkretycznych kultów buddyjsko-chrześcijańskich powstają w wielu różnych miejscach, m.in. nawet w centrach handlowych.

 

Rzeźbę można oglądać w holu Muzeum do 31.12.2018 r.