Kemben – tkanina do owinięcia tułowia

Co miesiąc kuratorzy Muzeum Azji i Pacyfiku starannie wybierają jeden obiekt reprezentujący poszczególne części naszej nowej ekspozycji stałej „Podróże na wschód” przez kultury Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej, Mongolii i Indonezji, na którą zaprosimy Państwa już w 2022 roku.

Wyróżnionym obiektem w lipcu jest kemben. Kemben to nazwa tkaniny, która służy kobietom do owijania tułowia w taki sposób, aby utworzyć rodzaj gorsetu. Współcześnie taki strój noszony jest przede wszystkim na środkowojawajskich dworach. Tkanina może być stosowana także do innych celów – jako chusta do noszenia dzieci, czy ciężkich przedmiotów lub jako szal.

Do ozdobienia prezentowanej tkaniny wykorzystana została technika batiku stemplem. Polega ona na moczeniu metalowego stempla w rozgrzanym wosku i odciskaniu wzoru na tkaninie. Tkanina zanurzana jest następnie w barwniku i farbowana w miejscach, które nie zostały zabezpieczone woskiem. Proces nakładania wosku i barwienia odbywa się tyle razy, ile kolorów będzie mieć finalny produkt, a do ozdobienia jednej tkaniny wykorzystywany jest zestaw kilku stempli.

Na prezentowanej tkaninie widnieje motyw sawat, przedstawiający ogon i skrzydła mitycznego ptaka Garudy, który jest godłem Indonezji. 17 sierpnia w tym kraju obchodzony jest Dzień Niepodległości. Właśnie z tej okazji kemben z motywem Garudy wybrany został na nasz obiekt miesiąca.

Kemben – tkanina do owinięcia tułowia
Indonezja, Jawa, poł. XIX w.
Bawełna, batik stemplem
240 x 58 cm

MAP 1400

 

 

Tutaj do pobrania znajduje się audiodeskrypcja.