„Man zou. Chiny dla dociekliwych” – patronat Muzeum Azji i Pacyfiku

 

Nakładem wydawnictwa Dwie Siostry ukazała się książka „Man zou. Chiny dla dociekliwych”, którą Muzeum Azji i Pacyfiku objęło swoim patronatem.

Pełen ciekawostek przewodnik po ojczyźnie smoków, fajerwerków i porcelany. Czwarty tom serii „Świat dla Dociekliwych”.

Dlaczego Chiny nazywa się Państwem Środka? Ile tysięcy znaków ma chińskie pismo? Dlaczego Święto Wiosny w Chinach obchodzi się zimą? I czy dawni mistrzowie chińskich sztuk walki naprawdę przenikali przez ściany?

Chińczycy to najliczniejszy naród na świecie. I bardzo niezwykły! Jadają stuletnie jajka i ośnieżone wulkany, herbatę piją na trzy łyki, a na urodziny zamiast tortu dostają makaron. Wynaleźli kompas, proch, papier, druk i najtrudniejszą grę planszową na świecie. Dużo jeżdżą na rowerze, w święto zmarłych karmią głodne duchy i palą sztuczne pieniądze na grobach, a projektując większe budynki, pośrodku umieszczają otwór tak duży, by mógł przez niego przelecieć smok (gdyby chciał, oczywiście).

Chcecie lepiej ich poznać? No to w drogę! „Man zou“ zabierze Was w podróż po Chinach.

Seria „Świat dla Dociekliwych” prezentuje kulturę różnych krajów: opowiada o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach, o których prawie każdy słyszał, ale mało kto naprawdę zna kryjące się za nimi historie – a także o tych mniej znanych, które warto poznać.

 

„Man zou. Chiny dla dociekliwych”

autorka: Izabella Kaluta

ilustracje: Jacek Ambrożewski

 

 

Izabella Kaluta – zakochana w Chinach i w chińskiej kuchni menedżerka kultury, redaktorka i urzędniczka. Do Państwa Środka odbyła już piętnaście podróży, ale wciąż planuje kolejne. Na co dzień pracuje w Instytucie Książki, gdzie zajmuje się promocją polskiej literatury za granicą i – książkami dla dzieci.

Jacek Ambrożewski (ur. 1989) – absolwent wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się ilustracją i projektowaniem graficznym. W obu tych dziedzinach był wielokrotnie nagradzany. Zilustrował wydaną przez Dwie Siostry książkę „Pamiątka z Paryżaˮ.