Hawajska gra konane

Aloha… Dziś chcielibyśmy zaprezentować Państwu starożytną hawajską grę planszową – konane, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom rodzimych warcabów, zarówno tym najmłodszym jak i nieco starszym. Jest to jedna z ulubionych rozrywek towarzyskich Hawajczyków wymagająca zaangażowania intelektu, ale i podejścia strategicznego.

Najprostsza plansza tzw. papamu składa się z 36 pól. Przed rozpoczęciem rozkładamy się na niej dwa komplety po 18 pionków – `ili`ili, według kolejności ukazanej na fotografii. Planszę można wykonać samodzielnie i użyć pionków z warcabów czy dwóch kolorów kamyczków.

plansze konane i ułożenie pionków

ZASADY:

Na początku gry zawodnicy losują kolor pionków.

Jako pierwszy ruch wykonuje grający pionkami czarnymi – ʻiliʻili ʻeleʻele. Usuwa jeden ze swoich pionków ze środka planszy – piko. Następnie jego przeciwnik usuwa jeden ze swoich białych pionków – ʻiliʻili kea z pola, które prostopadle przylega do pustej przestrzeni. Oba pionki są odkładane na bok.

Z dwoma pustymi polami na planszy rozpoczyna się gra. Wszystkie ruchy pionkami muszą być wykonywane przez bicie tzw. – `ai. Następuje ono przez przeskoczenie sąsiedniego pionka przeciwnika na puste pole znajdujące się tuż za nim. Bicie pionka przeciwnika może odbywać się jedynie w lewo albo w prawo, w górę lub w dół, ale nigdy po przekątnej. Bicie wielokrotne (kaholo) jest dopuszczalne tylko w jednym kierunku, ale nie jest przymusowe. Zbite pionki są odkładane.

Gracz, który nie może dłużej wykonać ruchu przegrywa, a jego przeciwnik zostaje zwycięzcą.