Informacja o przetwarzaniu danych osobowych


Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z dnia 04.05.2016 r.) Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie informuje, że:

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie; ul. Solec 24, 00-403 Warszawa.
  2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@muzeumazji.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji statutowych zadań Muzeum Azji Pacyfiku w Warszawie na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i prawa miejscowego, zgodnie z art.6 ust.1 lit.c i e oraz art. 9 ust.2 lit.g Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania, skorzystanie z prawa cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do przenoszenia swoich danych osobowych do wskazanych podmiotów.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Zgadzam się

Hawajska gra konane

Aloha… Dziś chcielibyśmy zaprezentować Państwu starożytną hawajską grę planszową – konane, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom rodzimych warcabów, zarówno tym najmłodszym jak i nieco starszym. Jest to jedna z ulubionych rozrywek towarzyskich Hawajczyków wymagająca zaangażowania intelektu, ale i podejścia strategicznego.

Najprostsza plansza tzw. papamu składa się z 36 pól. Przed rozpoczęciem rozkładamy się na niej dwa komplety po 18 pionków – `ili`ili, według kolejności ukazanej na fotografii. Planszę można wykonać samodzielnie i użyć pionków z warcabów czy dwóch kolorów kamyczków.

plansze konane i ułożenie pionków

ZASADY:

Na początku gry zawodnicy losują kolor pionków.

Jako pierwszy ruch wykonuje grający pionkami czarnymi – ʻiliʻili ʻeleʻele. Usuwa jeden ze swoich pionków ze środka planszy – piko. Następnie jego przeciwnik usuwa jeden ze swoich białych pionków – ʻiliʻili kea z pola, które prostopadle przylega do pustej przestrzeni. Oba pionki są odkładane na bok.

Z dwoma pustymi polami na planszy rozpoczyna się gra. Wszystkie ruchy pionkami muszą być wykonywane przez bicie tzw. – `ai. Następuje ono przez przeskoczenie sąsiedniego pionka przeciwnika na puste pole znajdujące się tuż za nim. Bicie pionka przeciwnika może odbywać się jedynie w lewo albo w prawo, w górę lub w dół, ale nigdy po przekątnej. Bicie wielokrotne (kaholo) jest dopuszczalne tylko w jednym kierunku, ale nie jest przymusowe. Zbite pionki są odkładane.

Gracz, który nie może dłużej wykonać ruchu przegrywa, a jego przeciwnik zostaje zwycięzcą.