Informacja o przetwarzaniu danych osobowych


Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z dnia 04.05.2016 r.) Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie informuje, że:

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie; ul. Solec 24, 00-403 Warszawa.
  2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@muzeumazji.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji statutowych zadań Muzeum Azji Pacyfiku w Warszawie na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i prawa miejscowego, zgodnie z art.6 ust.1 lit.c i e oraz art. 9 ust.2 lit.g Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania, skorzystanie z prawa cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do przenoszenia swoich danych osobowych do wskazanych podmiotów.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Zgadzam się

Indyjska gra baggi-bagga w podwórkowej wersji

Dziś w naszym cykl rodzinnych aktywności  „Gry i zabawy z Azji w Twoim domu”… wychodzimy z domu. Co prawda place zabaw nadal są zamknięte, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zagrać w rodzinnym gronie na podwórku.  Sam trzepak nie jest niezbędny, ale miejsce dawnych dziecinnych aktywności świetnie pasuje do tradycyjnej gry baggi-bagga.

Jest to prosta i szybka gra pochodząca z Indii, przypominająca nieco warcaby. Do jej przeprowadzenia potrzebujemy:

– kredę (i powierzchnię, na której możemy nią rysować),
– 18 kamyczków (9 białych i 9 czarnych).

Diagram planszy rysujemy kredą na chodniku. Kamyczki rozstawiamy tak, jak na fotografii.

Partię rozpoczyna osoba grająca białymi kamyczkami. Wykonuje kamyczkiem ruch na dowolne sąsiednie pole, które nie jest zajęte. W trakcie partii ruchy wykonywane są na zmianę. Bicie następuje wtedy, gdy jeden pionek ma możliwość przeskoczenia pionka przeciwnika na wolne pole. Pionek zbity zostaje usunięty z planszy i nie uczestniczy w dalszej rozgrywce. Możliwe jest bicie wielu pionków, o ile za każdym znajduje się wolne pole. Wygrywa osoba, która zbije więcej pionków przeciwnika.

Samodzielne przygotowanie gry zaprezentowali Daria i Jaś Madejowie, którzy podczas #zostanwdomu pomagają w pracy swojemu tacie.

Indyjska rodzina grająca w baggi-bagga

Rodzinne granie w baggi-bagga, wieś Ćarora, Uttar Pradeś, Indie, 2017 r., fot. Paulina Nowakowska

Ciekawostka:
Baggi-bagga jest uproszczoną wersją gry znanej jako „Szesnastu żołnierzy”, o której możecie przeczytać w publikacjach Lecha i Wojciecha Pijanowskich (Pijanowski L., Pijanowski W., 2006. Gry świata: encyklopedia, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN). Przypomina też nieco grę bagh ćal, którą prezentowaliśmy na początku cyklu.