Nodir kule kule ­– Z biegiem rzeki. Sztuka Bangladeszu

14.03.2019 - 2.06.2019

Bangladesz – niewielki młody kraj w Azji Południowej, graniczący z Indiami i Mjanmą. Mieszają się tam wpływy islamu, buddyzmu, hinduizmu i lokalnych wierzeń. W przeszłości słynął z wyrobu wspaniałych tkanin i najdelikatniejszego muślinu na świecie. Dziś słyszymy o nim najczęściej przy okazji nawiedzających Zatokę Bengalską silnych cyklonów tropikalnych.

Pretekstem do wystawy stał się zbiór malarstwa współczesnego Ambasady Bangladeszu w Warszawie. Prezentując aktualną scenę artystyczną, snujemy opowieść o kraju, w którym mieszają się rozmaite wątki obyczajów i kultur lokalnych i zewnętrznych najeźdźców. Osnowę stanowią dwa filary kultury Bangladeszu – rzeka i poezja – do których nawiązuje również tytuł wystawy Nodir kule kule ­– Z biegiem rzeki. Jest to cytat z pieśni najsłynniejszego poety bengalskiego Rabindranatha Tagore’a, która potem stał się hymnem państwowym

Zobaczyć będzie można również przedmioty lokalnego rzemiosła i sztuki oraz cenną kolekcję grafik ze zbiorów Muzeum, którą pokazywać będziemy w częściach. Każdą odsłonę kolekcji będzie można oglądać tylko przez dwa tygodnie.

Grafiki prezentujemy w czterech osłonach. Ze względów konserwatorskich każdą z nich można oglądać tylko przez dwa tygodnie. Na kolejne odsłony zapraszamy:

od 14 marca: Społeczeństwo

od 1 kwietnia: Abstrakcja

od 15 kwietnia: Ludzie

od 29 kwietnia: Religia

Kuratorka: Barbara Ewa Banasik

Partnerem wystawy jest Ambasada Ludowej Republiki Bangladeszu w Warszawie.

• Slajd nr 0

1 (1/10)