Ceramika artystyczna z Turcji – prace Meral Öner

17.08.2018 - 26.08.2018

Wystawa prezentuje prace Meral Öner, artystki pochodzącej z Ankary, która zajmuje się profesjonalnie ceramiką artystyczną oraz poprzez warsztaty i wystawy popularyzuje tradycyjną turecką sztukę zdobienia ceramiki. Dzieła autorki były prezentowane m.in. w Ankarze, w Centrum Sztuki Współczesnej w 2012 roku oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Turcji w 2013 roku.

Prace Meral Öner są inspirowane klasyczną ceramiką turecką z czasów Imperium Osmańskiego, powstającą w takich ośrodkach jak Iznik i Kütahya, której rozkwit przypada na XV-XVI wiek. Ceramika osmańska wyróżniała się wysokim poziomem artystycznym, czystymi, intensywnymi barwami oraz skomplikowanymi wzorami roślinnymi i geometrycznymi, typowymi dla sztuki islamu.

Meral Öner czerpie z tych klasycznych wzorców, a jednocześnie nadaje ceramice swój własny styl, przetwarzając klasyczne motywy zdobnicze i nadając jej nowe, nowoczesne formy, sprawiające, że przedmioty te mają funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także funkcję użytkową.

Wystawie będą towarzyszyły warsztaty malowania płytek ceramicznych, które poprowadzi Meral Öner w dniach 18, 19 i 21 sierpnia.

Organizatorzy: Instytut Yunus Emre, Muzeum Azji i Pacyfiku

Patronat honorowy: Ambasada Republiki Turcji