Informacja o przetwarzaniu danych osobowych


Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z dnia 04.05.2016 r.) Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie informuje, że:

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie; ul. Solec 24, 00-403 Warszawa.
  2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@muzeumazji.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji statutowych zadań Muzeum Azji Pacyfiku w Warszawie na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i prawa miejscowego, zgodnie z art.6 ust.1 lit.c i e oraz art. 9 ust.2 lit.g Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania, skorzystanie z prawa cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do przenoszenia swoich danych osobowych do wskazanych podmiotów.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Zgadzam się

Zabawki – koty

Chiny, ok. poł. XX w.

glina, polichromia

MAP 20001-20003

z daru testamentowego Jerzego Lobmana, 2009

 

Międzynarodowy Dzień Kota przypada w Polsce 17 lutego. Z tej okazji prezentujemy chińskie zabawki przedstawiające tego zwierzaka.

Kot jest w Chinach motywem mniej popularnym niż tygrys, uważany za króla zwierząt, ale bywa jedną z wielu form zabawek. Jego symbolika może być zarówno pozytywna: poluje na myszy, chroniąc m.in. jedwabniki i domowe zapasy, a widząc w ciemności, przepędza (jak się wierzy) także złe duchy, jak i negatywna: może zapowiadać biedę, ponieważ myszy i dzikie koty zjawiają się podobno w ubożejących domostwach. Jest też (wymiennie z zającem) jednym ze znaków Zodiaku.

Tradycyjne zabawki chińskie powstają do dziś, z rozmaitych materiałów (wypalana i malowana glina, bambus, tkanina, papier, a nawet mąka), niezależnie od fabrycznych zabawek z plastiku. Mogą to być miniaturowe figurki, przytulanki, wycinanki z papieru, latawce, gwizdki. Służą do zabawy, zdobią wnętrza, a także pełnią funkcję talizmanów, np. chroniących przed chorobami i innymi zagrożeniami, jak w przypadku zabawek-tygrysków.

Zabawki gliniane znano w Chinach od neolitu (około 3000 lat p.n.e.), zaś już w epoce Song (960-1270) powstawały figurki ceramiczne o wysokim poziomie artystycznym i technicznym. Były wśród nich wizerunki dzieci, żółwi, piesków, żab. Figurki zwierząt mają często zniekształcone proporcje, aby zwrócić uwagę dziecka: silnie powiększone głowy budzą uczucia sympatii.

 

Zabawki można oglądać na żywo w holu głównym Muzeum do 28 lutego 2019 r.