Zabawki – koty

Chiny, ok. poł. XX w.

glina, polichromia

MAP 20001-20003

z daru testamentowego Jerzego Lobmana, 2009

 

Międzynarodowy Dzień Kota przypada w Polsce 17 lutego. Z tej okazji prezentujemy chińskie zabawki przedstawiające tego zwierzaka.

Kot jest w Chinach motywem mniej popularnym niż tygrys, uważany za króla zwierząt, ale bywa jedną z wielu form zabawek. Jego symbolika może być zarówno pozytywna: poluje na myszy, chroniąc m.in. jedwabniki i domowe zapasy, a widząc w ciemności, przepędza (jak się wierzy) także złe duchy, jak i negatywna: może zapowiadać biedę, ponieważ myszy i dzikie koty zjawiają się podobno w ubożejących domostwach. Jest też (wymiennie z zającem) jednym ze znaków Zodiaku.

Tradycyjne zabawki chińskie powstają do dziś, z rozmaitych materiałów (wypalana i malowana glina, bambus, tkanina, papier, a nawet mąka), niezależnie od fabrycznych zabawek z plastiku. Mogą to być miniaturowe figurki, przytulanki, wycinanki z papieru, latawce, gwizdki. Służą do zabawy, zdobią wnętrza, a także pełnią funkcję talizmanów, np. chroniących przed chorobami i innymi zagrożeniami, jak w przypadku zabawek-tygrysków.

Zabawki gliniane znano w Chinach od neolitu (około 3000 lat p.n.e.), zaś już w epoce Song (960-1270) powstawały figurki ceramiczne o wysokim poziomie artystycznym i technicznym. Były wśród nich wizerunki dzieci, żółwi, piesków, żab. Figurki zwierząt mają często zniekształcone proporcje, aby zwrócić uwagę dziecka: silnie powiększone głowy budzą uczucia sympatii.

 

Zabawki można oglądać na żywo w holu głównym Muzeum do 28 lutego 2019 r.