Informacja o przetwarzaniu danych osobowych


Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z dnia 04.05.2016 r.) Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie informuje, że:

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie; ul. Solec 24, 00-403 Warszawa.
  2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@muzeumazji.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji statutowych zadań Muzeum Azji Pacyfiku w Warszawie na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i prawa miejscowego, zgodnie z art.6 ust.1 lit.c i e oraz art. 9 ust.2 lit.g Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania, skorzystanie z prawa cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do przenoszenia swoich danych osobowych do wskazanych podmiotów.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Zgadzam się

Wadźra i dzwonek rytualny praktykujących wadźrajanę

Mongolia, 2. poł. XIX w.

mosiądz

odlew, cyzelowanie

MAP 9235, 9236

 

Z okazji buddyjskiego święta wesak (29 maja) upamiętniającego narodziny, oświecenie i śmierć Buddy, prezentujemy dwa najważniejsze rytualne przedmioty w tybetańskiej wadźrajanie, czyli najmłodszej odmianie buddyzmu, wyznawanej m.in. w Tybecie i Mongolii. Są to: berło duchowej mocy – wadźra i dzwon­ek. Używają ich zarówno mnisi i mniszki, jak i wierni, trzymając w trakcie rytuałów i modlitw wadźrę w prawej, a dzwonek w lewej dłoni. Wadźra symbolizuje współ­czucie, metodę skutecznego działania w propagowaniu religii buddyjskiej i męski aspekt buddyjskiego oświecenia, zaś dzwonek mądrość, pustkę (sanskr. śunjata) i żeń­ski aspekt oświecenia.

Wadźra wywodzi się z Indii, gdzie pierwotnie stanowiła atrybut Indry, hinduskiego boga burzy i wojny. W Tybecie jest atrybutem m.in. Adi-Buddy (Pierwotnego Buddy) Wadźradhary. Odmiana wadźry o pięciu złączonych z sobą bolcach symbolizuje pięciu Buddów określanych jako kosmiczni, albo transcendentalni.

Prezentowany dzwonek (sanskr. ghanta) jest zwieńczony połówką wadźry, poniżej której znajduje się główka Pradźńaparamity – bogini symbolizującej mądrość. Na kloszu osiem płatków lotosu (symbol mocy stwórczych) wypełniają sanskryckie sylaby – symbole ośmiu żeńskich bodhisattwów. Na ścianie płaszcza widnieje osiem symboli głównych bodhisattwów: lotosy, koło Dharmy, trzy klejnoty, miecz, etc.

Wadźrę i dzwonek można oglądać na żywo w holu głównym Muzeum, do 31 maja.