Informacja o przetwarzaniu danych osobowych


Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z dnia 04.05.2016 r.) Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie informuje, że:

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie; ul. Solec 24, 00-403 Warszawa.
  2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@muzeumazji.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji statutowych zadań Muzeum Azji Pacyfiku w Warszawie na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i prawa miejscowego, zgodnie z art.6 ust.1 lit.c i e oraz art. 9 ust.2 lit.g Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania, skorzystanie z prawa cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do przenoszenia swoich danych osobowych do wskazanych podmiotów.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Zgadzam się

Riksza rowerowa z Dhaki

Bangladesz

 

 

Rowerowe riksze są jednym z najpopularniejszych środków transportu w Bangladeszu. Charakteryzują się bogatą kolorystyką i zdobieniami, są również tanie, szybkie i ekologiczne.

Początkowo jednak wcale nie spotkały się z entuzjazmem mieszkańców. W 1919 r. dotarły do miasta Ćottogram z Mjanmy (Birmy) i stały się lokalną osobliwością. Pod koniec lat 30. XX w. do Dhaki (dziś stolicy) sprowadzono riksze z Kalkuty (dziś w Indiach). Obecnie w Dhace zarejestrowanych jest 280 tysięcy rowerowych riksz, ale szacuje się, że w rzeczywistości jest ich ponad 700 tysięcy.

Tym, co wyróżnia bangladeskie riksze są dekoracje uznawane za odrębny gatunek sztuki. Boki i inne części metalowe są malowane, natomiast rozkładany dach ozdabiany jest wielokolorowymi wycinankami z brezentu. Proste formy, wyraźny kontur i czyste żywe kolory kontynuują estetykę lokalnego malarstwa. Po tematyce i motywach można rozpoznać, z jakiego miasta pochodzą. W Dhace królują zwierzęta, pejzaże i plakaty filmowe, natomiast w Ćottogram przedstawienia kwiatów, ptaków i zwierząt. Sztuka riksz jest bardzo efemeryczna. Ze względu na ostre słońce i silne deszcze co roku trzeba wykonać nową dekorację.

Rowerowe riksze wciąż są popularne w wielu krajach Azji. Na początku XX w. zaczęto ich używać w Japonii, a stamtąd dotarły dalej. W swoich zbiorach Muzeum posiada riksze z Wietnamu i Indonezji. Prezentowane modele pochodzą ze zbiorów Ambasadora Bangladeszu w Polsce.