Pas obi

W Japonii 15 listopada przypada święto shichi-go-san (siedem-pięć-trzy), które obchodzą wszystkie trzylatki, pięcioletni chłopcy i siedmioletnie dziewczynki. Zgodnie z tradycją dzieciom do trzeciego roku życia systematycznie goli się włosy. Dopiero po ceremonii Kamioki, organizowanej wiosną, mogą je zapuszczać. Dzieci otrzymują też od rodziców kłębki srebrnej, jedwabnej nici, wyrażające życzenie, aby dożyły wieku, w którym ich włosy staną się srebrne. W dniu święta shichi-go-san trzyletnie dzieci po raz pierwszy mają układane fryzury.

Dla starszych dzieci święto shichi-go-san jest znakiem przejścia do kolejnego etapu życia. Pięcioletni chłopcy otrzymują od rodziców hakama (tradycyjnie plisowane spodnie), a siedmioletnie dziewczynki pas obi. Jednak najważniejszym elementem święta jest odwiedzenie wraz z dziećmi świątyń, w których rodzice dziękują za ich zdrowie i proszą o dalszą pomyślność i dobrobyt.

Prezentowany pas obi jest z przodu udekorowany motywami roślinnymi, a z tyłu gładki.  Widoczne są motywy jesienne takie jak goryczka, chryzantema i liście. Kobiety używają takich pasów zarówno jako ozdoby kimona, jak i do jego przewiązania.

Japonia, 2 poł. XX w.

Poliester, 30 x 395 cm

WPŁ/2018/749

 

Pas obi można obejrzeć „na żywo” w holu głównym Muzeum do 3 grudnia.