Informacja o przetwarzaniu danych osobowych


Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z dnia 04.05.2016 r.) Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie informuje, że:

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie; ul. Solec 24, 00-403 Warszawa.
  2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@muzeumazji.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji statutowych zadań Muzeum Azji Pacyfiku w Warszawie na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i prawa miejscowego, zgodnie z art.6 ust.1 lit.c i e oraz art. 9 ust.2 lit.g Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania, skorzystanie z prawa cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do przenoszenia swoich danych osobowych do wskazanych podmiotów.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Zgadzam się

Pas obi

W Japonii 15 listopada przypada święto shichi-go-san (siedem-pięć-trzy), które obchodzą wszystkie trzylatki, pięcioletni chłopcy i siedmioletnie dziewczynki. Zgodnie z tradycją dzieciom do trzeciego roku życia systematycznie goli się włosy. Dopiero po ceremonii Kamioki, organizowanej wiosną, mogą je zapuszczać. Dzieci otrzymują też od rodziców kłębki srebrnej, jedwabnej nici, wyrażające życzenie, aby dożyły wieku, w którym ich włosy staną się srebrne. W dniu święta shichi-go-san trzyletnie dzieci po raz pierwszy mają układane fryzury.

Dla starszych dzieci święto shichi-go-san jest znakiem przejścia do kolejnego etapu życia. Pięcioletni chłopcy otrzymują od rodziców hakama (tradycyjnie plisowane spodnie), a siedmioletnie dziewczynki pas obi. Jednak najważniejszym elementem święta jest odwiedzenie wraz z dziećmi świątyń, w których rodzice dziękują za ich zdrowie i proszą o dalszą pomyślność i dobrobyt.

Prezentowany pas obi jest z przodu udekorowany motywami roślinnymi, a z tyłu gładki.  Widoczne są motywy jesienne takie jak goryczka, chryzantema i liście. Kobiety używają takich pasów zarówno jako ozdoby kimona, jak i do jego przewiązania.

Japonia, 2 poł. XX w.

Poliester, 30 x 395 cm

WPŁ/2018/749

 

Pas obi można obejrzeć „na żywo” w holu głównym Muzeum do 3 grudnia.