Informacja o przetwarzaniu danych osobowych


Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z dnia 04.05.2016 r.) Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie informuje, że:

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie; ul. Solec 24, 00-403 Warszawa.
  2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@muzeumazji.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji statutowych zadań Muzeum Azji Pacyfiku w Warszawie na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i prawa miejscowego, zgodnie z art.6 ust.1 lit.c i e oraz art. 9 ust.2 lit.g Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania, skorzystanie z prawa cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do przenoszenia swoich danych osobowych do wskazanych podmiotów.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Zgadzam się

Lustro

Afganistan, XIX wiek

srebro, drewno, szkło kryształowe

MAP 3345

 

Lustro to przedmiot związany z obchodami święta Nouruz – perskiego Nowego Roku, przypadającego 21 marca, w dniu przesilenia wiosennego. Lustro jest stawiane w centralnym punkcie świątecznego stołu.

Historia święta Nouruz sięga przynajmniej trzech tysięcy lat. Znane było w tradycji zaratusztriańskiej, manichejskiej, a swoje znaczenie utrzymało także po przyjęciu na tym obszarze islamu. Poza współczesnym Iranem jest dziś świętowane między innymi w Tadżykistanie i Afganistanie. Po rozpoczęciu Nowego Roku obchody trwają trzynaście dni, choć przygotowania rozpoczynają się dużo wcześniej. Związane są z nim rozmaite rytuały, odnoszące się symbolicznie do zwycięstwa dobra nad złem, światła nad ciemnością, wiosny nad zimą.

Charakterystycznym elementem święta jest specjalnie zastawiony stół, przy którym rodzina zbiera się w oczekiwaniu na rozpoczęcie Nowego Roku. Stół nosi nazwę „Haft sin”, czyli „Siedem sin” – musi się na nim znaleźć siedem przedmiotów, których nazwy rozpoczynają się na perską literę س  „sin”. Według najbardziej popularnego zestawu mogą to być: sabze – kiełkujące zielone nasiona, samanu  – rodzaj deseru z pszenicy, senjed  – suszone owoce oliwnika perskiego, serke  – ocet, sib  – jabłko, sir  – czosnek, sekka – monety. Oprócz tego na stole umieszcza się kwiaty, księgę (Koran, wiersze Hafiza lub „Księgę królewską” Firdausiego), pisanki czy złotą rybkę w szklanej kuli. Na środku stoi właśnie lustro, a po jego bokach świece.

Pochodzenie „Haft Sin” nie jest jasne, a w obecnym kształcie zwyczaj znany jest dopiero prawdopodobnie od około stu lat. Każdemu z przedmiotów przypisuje się specjalnie znaczenie, związane głównie z płodnością, odnowieniem i energią życiową. Natomiast symbolika lustra odnosi się do jasności, oświecenia, czasem interpretowanego w duchu mistycyzmu, jako zatrzymanie się i spojrzenie w głąb siebie.