Informacja o przetwarzaniu danych osobowych


Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z dnia 04.05.2016 r.) Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie informuje, że:

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie; ul. Solec 24, 00-403 Warszawa.
  2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@muzeumazji.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji statutowych zadań Muzeum Azji Pacyfiku w Warszawie na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i prawa miejscowego, zgodnie z art.6 ust.1 lit.c i e oraz art. 9 ust.2 lit.g Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania, skorzystanie z prawa cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do przenoszenia swoich danych osobowych do wskazanych podmiotów.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Zgadzam się

Durga Mahiszasuramardini – Durga zabijająca demona Mahiszę

Jest wiele wersji mitu opisującego przyczyny walki bogini Durgi z demonem Mahiszą. W każdej z nich jednak Mahisza pokonuje wszystkich bogów i pragnie posiąść Durgę. Ona odrzuca jego zaloty, więc dochodzi do walki, w której demon zostaje pokonany. Słowo Mahisza w sanskrycie oznacza byka i pod taką postacią kryje się demon. Gdy Durga przebija go trójzębem, z miejsca po odciętej głowie wychodzi demon pod postacią człowieka.

Durga jest gniewnym aspektem Dewi – Bogini. W przedstawieniach trzyma lewą stopę na pokonanym przeciwniku, podkreślając dominację, prawą zaś na swym wierzchowcu i pomocniku – lwie. Może przybierać wiele form, które różnią się od siebie liczbą rąk, kolorem skóry i atrybutami. Mahiszasuramardini najczęściej ma dziesięć rąk, choć może ich mieć nawet dwadzieścia.

W prezentowanej rzeźbie Durga lewą przednią dłoń trzyma w geście ochrony, a w siedemnastu pozostałych typowe atrybuty: naczynie na wodę, włócznię, trójząb, ankus do poganiania słoni, strzałę, pęta, dysk, miecz, konchę, pałkę, węża, który służył jako pęta.

 

Indie

2 poł. XX w.

odlew z brązu

DEP 1335