Durga Mahiszasuramardini – Durga zabijająca demona Mahiszę

Jest wiele wersji mitu opisującego przyczyny walki bogini Durgi z demonem Mahiszą. W każdej z nich jednak Mahisza pokonuje wszystkich bogów i pragnie posiąść Durgę. Ona odrzuca jego zaloty, więc dochodzi do walki, w której demon zostaje pokonany. Słowo Mahisza w sanskrycie oznacza byka i pod taką postacią kryje się demon. Gdy Durga przebija go trójzębem, z miejsca po odciętej głowie wychodzi demon pod postacią człowieka.

Durga jest gniewnym aspektem Dewi – Bogini. W przedstawieniach trzyma lewą stopę na pokonanym przeciwniku, podkreślając dominację, prawą zaś na swym wierzchowcu i pomocniku – lwie. Może przybierać wiele form, które różnią się od siebie liczbą rąk, kolorem skóry i atrybutami. Mahiszasuramardini najczęściej ma dziesięć rąk, choć może ich mieć nawet dwadzieścia.

W prezentowanej rzeźbie Durga lewą przednią dłoń trzyma w geście ochrony, a w siedemnastu pozostałych typowe atrybuty: naczynie na wodę, włócznię, trójząb, ankus do poganiania słoni, strzałę, pęta, dysk, miecz, konchę, pałkę, węża, który służył jako pęta.

 

Indie

2 poł. XX w.

odlew z brązu

DEP 1335