Przedmioty ofiarne z tradycji chińskiej

Singapur, Chińczycy, pocz. XXI w.

papier, tworzywo sztuczne

WPŁ/2017/11-12

 

Przedmioty ofiarne są związane z obchodami pochodzącego z tradycji chińskiej Święta Czystości i Jasności 清明节 Qīngmíngjié [czyt. cingmingdzie] przypadającego w kwietniu. Pomimo wielu różnic dotyczących zarówno genezy jak i zwyczajów można porównać do obchodzonego w Polsce 2 listopada Dnia Zadusznego.

Początkowo Święto Czystości i Jasności miało wymiar symboliczny, celebrowało nadchodzące nowe życie. Później wchłonęło również tradycję święta Zimnego Jedzenia i ewoluowało do formy, którą znamy obecnie. Święto poza Chinami obchodzone jest również wśród diaspory, m.in w Singapurze, gdzie 75% populacji stanowią Chińczycy.

W czasie święta Qīngmíngjié Chińczycy odwiedzają groby swoich bliskich, aby uczcić ich pamięć, co wiąże się z serią określonych rytuałów, takich jak trzy pokłony w celu okazania szacunku, przygotowanie posiłku ofiarnego czy wina. Szczególnie interesującym zwyczajem jest palenie papierowych przedmiotów ofiarnych przypominających dobra materialne, które mają zapewnić zmarłemu dobrobyt w życiu pozaziemskim. Zwyczajowo pali się kopie pieniędzy, papierowe miniatury luksusowych domów, biżuterii, ubrań opatrzonych logami najdroższych marek, a nawet telefonów komórkowych. Tradycja ta jest nadal kultywowana, mimo że ze względów ekologicznych oraz bezpieczeństwa zakazano palenia przedmiotów na cmentarzach.

Przedmioty można oglądać w holu Muzeum do 30 listopada 2019 r.

Opis: Wiktoria Wolańska

Obiekt został opracowany w ramach praktyk studenckich w Dziale Naukowo-Wystawienniczym